Het Odensehuis biedt een laagdrempelige dagbesteding voor mensen zonder zorgindicatie en hun omgeving.
Het Odensehuis biedt een laagdrempelige dagbesteding voor mensen zonder zorgindicatie en hun omgeving. JAN NOORLANDT

Binnen lopen bij het Odensehuis

12 september 2024 om 16:20 Zorg

SLIEDRECHT Toen Nellie van Sinttruije in 2020 Seniorenhuys De Schalm oprichtte, wilde ze daarnaast graag een plek creëren waar ouderen zonder zorgindicatie vrij konden inlopen. Bij Odensehuis Sliedrecht zijn ouderen die eenzaam zijn of kampen met beginnende geheugenproblemen en hun buren, vrienden of mantelzorgers van harte welkom om de dag door te brengen, met elkaar te praten en gezamenlijk te lunchen. 

,,Bij het Seniorenhuys kunnen alleen mensen terecht die een zorgindicatie hebben. Ik wilde  daarnaast graag een plek waar ook ouderen zonder een indicatie terecht konden en zette destijds een groep op waar ouderen naar behoefte vrij mochten binnen lopen om een gezellige tijd met elkaar door te brengen”, vertelt Nellie. ,,Toch was niet voor iedereen duidelijk wie er precies welkom was. En we zaten op dat moment ook midden in de coronatijd. Ik denk dat dit de hoofdredenen waren dat het toen niet echt van de grond kwam.”

ZONDER ZORGINDICATIE

Toch liet het idee haar niet los. ,,In Papendrecht draaide op dat moment het Odensehuis al en de visie en doelstellingen kwamen overeen met wat ik voor mijn eigen inloop voor ogen had. We sloten ons aan bij het landelijke Odensehuis en richtten een stichting op: Stichting Odensehuis Sliedrecht. Sindsdien bieden we een laagdrempelige dagbesteding voor mensen zonder zorgindicatie en hun omgeving. Al kun je het eigenlijk geen dagbesteding noemen, want het is dus niet-geïndiceerd én mensen hoeven niet van begin tot eind te blijven. Een uurtje komen koffie drinken kan ook gewoon.”

Ik wilde een plek waar ouderen ook zonder een indicatie terecht kunnen

Qua daginvulling verschilt het Odensehuis nauwelijks van het Seniorenhuys: ook hier kijkt men naar de behoeften van de aanwezigen. Zo kunnen ze meedoen met verschillende activiteiten, zoals schilderen of een bordspel, en is er een lunch. Bovendien is er net als in het Seniorenhuys geschoold personeel aanwezig. 

SOORT BUURTHUIS

,,Zie het als een soort buurthuis, waar je vrij kunt in- en uitlopen en aan kunt schuiven voor de lunch als je daar zin in hebt. Mensen hoeven zich er niet voor aan te melden en wat het leuke is, is dat veel bezoekers terugkeren. Er heerst ook een bepaalde sociale controle. Als mevrouw De Bruin zes weken achter elkaar komt en de weken erop is ze er niet, dan proberen we toch te achterhalen waarom ze er niet is. En ook onderling zijn mensen geïnteresseerd in elkaar.”

Nellie legt ook uit dat het Odensehuis kan dienen als opstap naar het Seniorenhuys. ,,Als mensen net iets vaker hun sleutels kwijt zijn dan gebruikelijk, dan kan dat duiden op geheugenproblemen. Maar vaak is dat niet genoeg voor een zorgindicatie. Door dan al kennis te maken, is het op termijn een minder grote overgang naar de dagbesteding. Er is trouwens ook geen verplichting om door te stromen. Zolang er aansluiting is bij de groep, kunnen mensen naar het Odensehuis blijven komen. Maar als mensen gaan dwalen, dan overleggen we met de familie of geïndiceerde dagbesteding wellicht veiliger is.”

Het Odensehuis is op dinsdag en donderdag van 10.00 uur tot 15.30 uur en wordt deels gesubsidieerd door de gemeente Sliedrecht. Naast de vaste coördinator zijn er vrijwilligers aanwezig. Deelnemen is gratis, enkel voor de lunch wordt een bijdrage van € 4,50 gevraagd.  

Dit artikel wordt u aangeboden door Seniorenhuys De Schalm.

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie