Een rondje langs de stembureaus
3 maart 2010 om 00:00 NieuwsSLIEDRECHT – Het Kompas maakte tijdens de gemeenteraadsverkiezingen een rondje langs alle stembureaus om eens te kijken hoe het daar in zijn werk gaat. Sliedrecht heeft ervoor gekozen, sinds de openingstijden verruimd werden, vier medewerkers per stembureau aan te stellen. Het team van het stembureau in het Raadhuis is er even voor half 8 kaar voor en heeft er duidelijk zin in. En dat geldt voor alle stemlokalen. Vijftien keer vier vrolijke mensen die enthousiast stempassen aannemen, identiteitbewijzen controleren en lijstjes afturven. Overal een grote zak met paaseitjes. Ook is er pepermunt en drop. Stroopwafels voor bij de koffie ontbreken niet en er zijn zoutjes voor de hartige trek. De lange dag begint om kwart over zeven met het in stelling brengen van de kliko, stembiljetten, potloden en andere benodigdheden. Na sluiting van het stembureau worden de teams elk versterkt met twee studenten die assisteren bij de telling. De taak van deze zestallen zit er op pas als alle stemmen geteld zijn.
Door Margreet Strijker
,,Moet ik dat eerste nummer erbij noemen? Turf jij de volmachtstemmen of is daar geen aparte lijst meer voor tegenwoordig?” Het eerste kwartiertje moet iedereen er nog even inkomen, maar al snel zijn de taken verdeeld en loopt het gesmeerd. In De Reling zijn de medewerkers al gauw weer opgewarmd door de komst van de eerste kiezers. Ze hadden een kleumerig kwartiertje in de ochtendkou achter de rug omdat men vergeten was de tijdklok van de deur te halen. Leen Kniep die met zijn 85 jaar de oudste stemlokaalmedewerker is, lijkt het allemaal niet te deren. Al vanaf 1947 is van de partij bij de verkiezingen in Sliedrecht en hij schept er duidelijk nog steeds genoegen in. De jongste medewerker, David Sels (22) vermaakt zich prima in het stemlokaal in de Merwebolder. Op de vraag hoe hij betrokken is geraakt bij de verkiezingen vertelt hij dat hij met zijn vriendin meegekomen is. En dat die het weer doet omdat haar moeder in de gemeenteraad zit. Er zijn meer van zulke families in Sliedrecht. Zo vertelt iemand dat zij graag een snipperdag neemt als er verkiezingen zijn omdat ze het zo gezellig vindt. Iets dat in de genen blijkt te zitten want Het Kompas kwam die dag zowel haar ouders als haar zus tegen op de diverse stembureaus. Ook een aantal echtparen treffen we overigens gescheiden van elkaar in stemlokalen aan. Gedurende dag gaan er smsjes heen en weer met de vraag hoeveel stemmers de ander al binnen gehad heeft. Er is meer competitie te bespeuren: ,,Weet jij hoeveel stemmen ze bij Parkzicht al binnen hebben? Volgens mij is het op de school hiernaast veel stiller dan hier. Kijk eens wat een grote stapel stempassen wij al hebben.” In de loop van de middag wordt de stemming wat meliger. Zo gaat men er in de ene school prat op als enige van de 15 bureaus een vrouwelijk voorzitter te hebben en wordt in een andere school gepocht over de gevulde paaseitjes die men van een dankbare kiezer kreeg.
Voor de deur van de Deltaborgh is een partytent neergezet in de hoop de kou een beetje buiten te houden, want het stemlokaal bevindt zich pal tegenover de uitgang. Veel helpen doet het niet, maar de sfeer is er niet minder om. Er wordt heel wat afgelachen met de twee stemmers (80 en 90+) die zich samen laten fotograferen tijdens het uitoefenen van hun burgerplicht. Hoewel er ook een mevrouw erg boos wordt als ze te horen krijgt dat ze niet mag stemmen omdat haar identiteitskaart verlopen is. Over de hele dag genomen blijkt bijna iedereen over een geldig identiteitsbewijs te beschikken. Alleen weet men soms niet dat er ook een kopie van een identiteitskaart van de volmachtgever nodig is, als men namens een ander stemt. Een enkeling maakt kenbaar tegen de identificatieplicht te zijn.
Iedereen van 18 jaar of ouder kan zich aanmelden bij de gemeente als verkiezingsmedewerker. Na instructies wordt men beëdigd door het College van B&W. Er wordt gedurende de gehele dag voor eten en drinken gezorgd en men ontvangt een kleine onkostenvergoeding.
De stand van zaken tijdens het Kompasrondje langs alle stembureaus:
Raadhuis (07.45 uur 8 kiezers)
De Reling (08.00 uur 14)
Henri Dunantschool (08.15 uur 45)
Merwebolder (08.45 uur 40)
CBS Anne de Vries (09.00 uur 85)
School De Sprong (09.15 uur 60)
Deltaborgh (10.15 uur 129)
Overslydrecht (10.30 uur 158)
CBS Prins Willem Alexander /Waalslaan (15.45 uur 380)
Tuinfluiterflat (16.00 uur 419)
Parkzicht (16.15 uur 529)
OBS De Wilgen (16.45 uur 540)
CBS Prins Willem Alexander /Valkweg (17.00 uur 320)
Trimclubgebouw ABC (17.15 uur 404)
De Stoeprand (17.30 uur 476)









