
Hartpatiënten sporten met hart en ziel bij Hart Recreatie Sport Sliedrecht
13 maart 2024 om 15:03 ActiviteitenSLIEDRECHT ,,Het plezier en de gesprekken met elkaar, slepen ons door moeilijke periodes heen”, vertelt Els van Muijlwijk. Ze is al veertig jaar lid van de vereniging Hart Recreatie Sport Sliedrecht. Els heeft een aangeboren vernauwing in de aorta, een zogeheten coarctatie. Meestal wordt deze hartafwijking al bij baby’s of op zeer jonge leeftijd ontdekt, maar bij Els werd dit pas op latere leeftijd bekend. Als kind had ze geen klachten die verwezen naar deze aandoening. ,,Ik had alleen veel pijn als ik liep. Bij thuiskomst bedekte ik mijn benen met een warme trui. De warmte zorgde ervoor dat de pijn verdween.”
door Ditty van Drenth
Els kreeg als volwassene onder meer last van hoge bloeddruk en belandde bij de cardioloog. Naast de coarctatie bleek ze later ook een aneurysma te hebben. Ze werd twee keer geopereerd en was jarenlang zeer vermoeid. Op advies van de specialist bezocht ze op haar vijfendertigste jaar de sportvereniging voor hartpatiënten in Sliedrecht. Deze vereniging zag pas sinds een paar maanden het levenslicht. Dus Els zit er bij vanaf het eerste uur. ,,We begonnen met twaalf personen en er kwamen in korte tijd veel nieuwe clubleden uit de regio bij.”
STRAFBANK
,,Aan het begin van iedere sportavond wordt altijd onze bloeddruk gemeten. Ik heb regelmatig last van een te hoge bloeddruk bij deze metingen en dan mag ik vijf tot tien minuten meedoen met de rek- en strekoefeningen en daarna wordt er nog een keer gemeten. Veelal is mijn bloeddruk dan in orde en kan ik meedoen met de les. Anders ‘moet ik op de strafbank’. Deze term hebben wij, als leden, gekscherend in het leven geroepen. Dus als iemand een te hoge bloeddruk heeft en behoudt tijdens de trainingsavond, dan kan degene niet mee sporten, maar mag blijven toekijken op de bank aan de zijlijn. En deze persoon krijgt het advies eerst naar de huisarts of cardioloog te gaan.” Els geniet na de rek- en strekoefeningen vooral van het volleyballen, maar er kan ook gevoetbald worden.
VERRIJKING
‘Hartpatiënt zijn’ heeft impact op je dagelijks leven. Zo let Els naast voldoende bewegen ook op haar voedingspatroon. Ze vermijdt zoveel mogelijk zout en suiker. ,,Je leert ermee leven. Ik had vaak weinig energie en kon niet alles doen wat ik wilde, maar tegenwoordig ben ik behoorlijk actief. De sportavonden dragen hier zeker aan bij.” Els raadt iedereen die hartproblemen heeft om met zijn of haar specialist te overleggen of hij of zij mag deelnemen aan de sportavonden. ,,Het is echt een verrijking. We zijn zoveel meer dan een sportclub. Alle leden zijn er voor elkaar, we wisselen ervaringen uit en vinden een luisterend oor. Bovenal hebben we veel lol. En onze bloeddruk wordt gemeten. Zo wordt er een vinger aan de pols gehouden.” Els ziet er iedere dinsdagavond naar uit om weer van de partij te zijn.
De leden van Hart Recreatie Sport Sliedrecht sporten iedere dinsdagavond vanaf 19 uur in sporthal ‘De Stoep’ in Sliedrecht. Momenteel telt de vereniging 31 leden. ,,Nieuwe leden zijn van harte welkom”, zegt voorzitter Kees van Tuijl. ,,De ontspanning staat voorop.” Voor meer info: www.hartrecreatiesportsliedrecht.nl.







