Schaalmodel van de Rosmolen als baggerwerktuig
Schaalmodel van de Rosmolen als baggerwerktuig Aangeleverd

Van hier en daar, van overal - Drie keer een Rosmolen

4 oktober 2025 om 09:17 Column

De dijk in het westen van Sliedrecht heet Baanhoek. Er wordt wel beweerd dat de nederzetting ‘Baanenhoek’ er eerder was dan Sliedrecht, eigenlijk Oversliedrecht. Sliedrecht ten zuiden van de Merwede verging tijdens de Sint Elisabethsvloed 1421 en Oversliedrecht is nu Sliedrecht.

Tussen de spoorbrug en de grens van Papendrecht stond ooit een korenmolen. Deze molen werd aangedreven door paarden als er onvoldoende wind was. De molen werd de Rosmolen genoemd. Als je in Sliedrecht zei: ‘van de Kaai (oost) tot de Rosmolen (west)’, bedoelde je het hele dorp.

Zou er een foto of tekening zijn van deze Rosmolen? En wanneer is ‘t ie afgebroken?

De naam Rosmolen werd in Sliedrecht opnieuw in gebruik genomen toen het voormalige rusthuis, aan de Stationsweg de functie kreeg als open jongeren centrum. Dat was eind jaren zestig van de vorige eeuw. De naam van het gebouw werd De Rosmolen. Het was de tijd waarin men van jazz en blues naar rock and roll, overging. Min of meer gelijktijdig met de Merseybeats uit Engeland en bands als The Beatles en Roling Stones. De jongeren die in De Rosmolen bijeen kwamen vermaakten zich doorgaans met nog modernere en waarschijnlijk andere muziekkeuzes. De geschiedenis van De Rosmolen kreeg een wending en de naam van het jongerenwerk moest anders worden. Eind jaren zeventig vorige eeuw werd gekozen voor de naam Elektra, dit is de naam van een vrouw met een hoofdrol in twee Griekse tragedies, de een is van Sophocles, de andere van Euripides. De naam Elektra betekent ; ‘de stralende’.

De derde Rosmolen is een van eikenhout gebouwd drijvend werktuig met aandrijving door vier paarden en werd ingezet voor het uitvoeren van baggerwerken. In het centrum van Rotterdam was vroeger een kreek, een gantel, die uitmondde in de Nieuwe Maas. Rond 1594 gaven de Staten van Holland opdracht voor het uitdiepen en rechttrekken van deze kreek. Het werk werd wegens geldgebrek stilgelegd en hervat in 1604. Het baggerwerk werd uitgevoerd met een Rosmolen.

Bij de oplevering van het werk werd de gebaggerde haven van Rotterdam de Leuvehaven genoemd. Het is de oudste gegraven haven van Rotterdam. Later werden er bruggen gebouwd.

Van dit bijzondere baggerwerktuig, de Rosmolen, bestaat een prachtig schaalmodel, te zien in het Nationaal Baggermuseum Sliedrecht.

‘t Schrijverke

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie