
Van hier en daar, van overal: pakjesbezorgers...
27 november 2025 om 07:49 HistorieZo ongeveer zes dagen in de week rijden er busjes door Sliedrecht om pakketten te bezorgen. Niet alleen in Sliedrecht, maar in alle gemeenten in ons land. In de maanden november en december hebben de pakjesbezorgers het extra druk. Er gaat geen dag voorbij of in de nabije omgeving wordt een pakket bezorgd en soms bij jezelf. Alhoewel er in je eigen dorp door winkeliers van alles wordt aangeboden, vinden veel mensen het kennelijk prettig om iets te bestellen vanuit een makkelijke stoel thuis met de tablet of laptop op schoot.
Uitverkoop had je ‘t begin van het jaar en na de zomer nog een keer. Maar alles verandert.
Op internet, in kranten, weekbladen, tv-reclame en waar niet, worden continu aanbiedingen gedaan. Black Friday duurt al langer dan een dag. Het lijkt maar niet op te houden. Dagelijks bezoeken containerschepen de Rotterdamse zeehavens met goederen voor Nederland en de rest van Europa. Er zijn schepen die 24.000 containers in één keer vervoeren. Zo’n schip is 400 meter lang en 60 meter breed, containers tot hoog aan dek. De inhoud van al die containers komt meestal uit het verre oosten. De vaartijd van Shanghai naar Rotterdam duurt 30 tot 40 dagen.
Vroeger waren er ook pakjes en pakketten, maar wel anders, vaak via het postkantoor. Er was zelfs een tijd dat postbodes zowel in de ochtend als in de middag een bezorgronde deden. Die mannen liepen met een grote lederen tas om hun schouders waar heel de vracht in zat.
Grotere pakketten werden opgehaald en bezorgd aan de deur door bodebedrijven. Bode Vlot, Bode Den Dikken en Bode Pijl waren bekend om hun dienstverlening. De gebroeders Huyzer voeren met hun beurtvaartschip tussen Sliedrecht en Rotterdam. Aan de loswal in Sliedrecht was altijd bedrijvigheid. Op de foto ligt het schip ‘De Drie Gebroeders’ van Huyzer voor de wal. Met de giek wordt de lading gelost. De bodewagen van Huyzer staat gereed, de pakketten worden op volgorde van de te rijden route ingeladen. Huyzer had al een vrachtauto. Sommige bodes reden met paard en wagen. Wie wat aan te bieden of te ontvangen had, plaatste een bord voor de deur met de naam van de bode. Vroeger had je genoeg aan beurtvaarder Huyzer, ‘t postkantoor en een bode, tegenwoordig hebben we China Shipping Line nodig. ‘t Neemt toe, men weet niet hoe’, schreef ooit de dichter Jacob Cats (1577-1660).
‘t Schrijverke












