Leendert Volker Tijszoon en zijn zoon Adriaan aan het werk in de Biesbosch. Schilderij uit 1895 van W.M. Koldewey.
Leendert Volker Tijszoon en zijn zoon Adriaan aan het werk in de Biesbosch. Schilderij uit 1895 van W.M. Koldewey. HVS

Van hier en daar, van overal: Een griendwerker ging baggeren...

11 december 2025 om 09:21 Historie

De Sliedrechter ir W. Bos Jzn schreef meerdere boeken over de historie van ons dorp. Een van zijn boeken, uitgegeven in 1968, draagt de titel ‘Sliedrecht, dorp van wereldvermaardheid’. Dat laatste woord ontleende hij aan de ontwikkeling van de baggerindustrie die zijn oorsprong heeft in Sliedrecht, waarschijnlijk in het jaar 1277. In dat jaar werden onder aanvoering van de Hollandse graaf Floris de Vijfde dijken aangelegd in het gebied wat sindsdien de Alblasserwaard heet en is vernoemd naar het veenriviertje de Alblas. Vóór 1277 was de naam van dit gebied ‘Lande tussen de Watere van de Lecke ende Den Donck’. De nog schaarse bevolking bestond uit vissers en boeren. Tweemaal per etmaal heerste eb en vloed over het gebied. Zandplaten in de Merwede en een aantal hoger gelegen plaatsen boden een leefgebied voor de mens. Denk maar aan het centrum van Oud-Alblas, de Schoonenberger heuvel, Den Donk en Hoog Blokland. Op een kaart uit de Romeinse tijd komt de nederzetting Tablis voor, mogelijk is dit nu Oud-Alblas.

De Sliedrechter Leendert Volker Tijszoon (1798-1847) was griendbaas en eigenaar van een perceel grond in de Biesbosch. Leendert Volker overleed op 49-jarige leeftijd en zijn zoon Adriaan Volker Leendertzoon (1827-1903) was 20 jaar oud toen hij het griendbedrijf van zijn vader moest voortzetten en zorgen dat er brood op de plank kwam voor zijn moeder, jongere broers en zussen. Adriaan werkte al vanaf zijn tiende, elfde jaar samen met zijn vader. Ze bleven de hele week van huis en een werkweek duurde in die tijd zes lange dagen.

Met tien jaar ervaring, opgedaan door hard werken, zag de intelligente Adriaan meer dan alleen het griendwerk. Hij werd aannemer en begon met het bouwen van kribben in de rivier tussen Papendrecht en Gorinchem. In het jaar 1854 vestigde hij zich als aannemer van openbare werken, zoals dat toen werd genoemd. Adriaan Volker verpachtte zijn griendperceel en ging baggeren.

Adriaan Volker en Pieter Adrianus Bos (1833-1908) vormden samen de combinatie Volker & Bos, het baggerbedrijf was de aannemer van de Nieuwe Waterweg, opgeleverd in 1872.

De foto is gemaakt van een schilderij uit 1895 van W.M. Koldewey waarop vader Leendert en zijn zoon Adriaan aan het werk zijn in de Biesbosch. Het schilderij werd Adriaan Volker aangeboden door zijn vier kinderen: Leendert, Abram, Arie Cornelis en Elisabeth.

‘t Schrijverke

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie