
Van hier en daar, van overal - Hoe de Sliedrechtse haven veranderde...
6 september 2025 om 09:47 ColumnHet gebouw is de Meelmaalderij van Van Ballegooijen in Sliedrecht. De datum van de foto is niet precies bekend, waarschijnlijk van kort voor of kort na de Tweede Wereldoorlog. De activiteiten van de meelmaalderij werden beëindigd en het gebouw werd aangekocht door de Firma Van Beest. Jaren lang heeft deze accommodatie gediend als fabriek waar allerlei maten en soorten sluitingen werden gemaakt. Als je er in de zomerdag voorbij kwam hoorde je het sissen en stampen van de machines waar stukken rondstaal in vormen werden geperst. Mannen in blauwe ketelpakken, tegenwoordig noem je dat een overall, bedienden de machines en verrichten daar hun noeste arbeid. Halverwege de jaren vijftig, vorige eeuw, werden voor dit werk vaak buitenlandse werknemers aangetrokken omdat er een tekort aan Hollands personeel was. De gehele dag de zelfde handelingen uitvoeren werd bovendien niet altijd als aangenaam ervaren.
In de nieuwe fabriek van Van Beest aan de Industrieweg worden sluitingen gemaakt door machines, gestuurd door computertechniek. Een geheel ander soort vakmanschap is hiervoor noodzakelijk.
Er worden sluitingen gemaakt van klein tot verrassend grote afmetingen. Buiten Nederland worden de sluitingen greenpins genoemd. Van Beest is inmiddels uitgegroeid tot een van de grootsten ter wereld en misschien wel de allergrootste. De producten worden wereldwijd geëxporteerd. Het is een prachtig ingericht en goed georganiseerd bedrijf, kunnen we in Sliedrecht trots op zijn.
Vroeger was naast Van Beest de werf van de Hollandsche Aanneming Maatschappij, afgekort de HAM, een baggerbedrijf waarvan de Sliedrechter Van Hattem de grondlegger is. Naast de HAM bevond zich de werf van Bos & Kalis, ook zo’n baggergigant, Op oude foto’s, die u allemaal kunt vinden op de website van de Historische Vereniging Sliedrecht, zijn mooie plaatjes te vinden van baggermaterieel dat in de haven lag om bij deze werven gerepareerd te worden. Wat nu de jachthaven is was voorheen het domein van Sliedrechtse baggerbedrijven.
Het gebouw op de foto is weg. Ook de werven van de HAM en Bos & Kalis zijn er niet meer. Nu staat er het Gemeentekantoor. Daarnaast is Van Vliet Sliedrecht gevestigd, dit bedrijf verzorgt transporten voor het vervoer van zand, grind, grond en wegenbouwmaterialen. Met regelmaat ligt er een schip voor de wal voor de aanvoer van zand. Op het dak van het Gemeentekantoor is een webcam geplaatst, wie hierop inlogt kan vanaf smartphone of computer een kijkje nemen op de Sliedrechtse haven.
‘t Schrijverke














