
Echt Sliedrechts - Vrolijke kerk
26 september 2024 om 14:02 ColumnPas zei iemand tegen mij: Het mag wel eens wat vrolijker zijn in de kerk. Daar ben ik het van harte mee eens. De Engelse schrijver G.K. Chesterton zei ooit: ‘Het ergste van het christendom is dat mensen vaak van die uitgestreken gezichten hebben.’ Dat roept bij mij de herinnering op aan de boeken van Pietje Bell. Pietjes vader moest altijd erg lachen om de streken van zijn zoon. Maar hij had een hekel aan het strakke gezicht van zijn buurman, drogist Geelman. Hij noemde hem een zure droogstoppel. Als kind verslond ik die boeken (ik vind ze zelfs leuker dan de film). En ik heb nog steeds een hekel aan gemaakte ernst en dikdoenerij.
Betekent dit dat het in de kerk altijd een jolige boel is of zou moeten zijn? Nou er kan in veel kerken best wat meer gelachen worden. Alleen al omdat het evangelie ‘blijde boodschap’ betekent. Wist u dat ons Nederlandse woord ‘gein’ is afgeleid van het Bijbelse woord ‘genade’? Maar natuurlijk vooral omdat de Eeuwige zelf van humor houdt. Het is jammer dat in veel Bijbelverhalen je de pretlichtjes in de ogen van Jezus er bij moet denken. Als zijn leerlingen ruimte moeten maken voor de kinderen bijvoorbeeld. En als in de Kerstnacht de engelen gestuurd worden naar: … (stinkende) hérders, het soort mensen waar iedereen zijn neus voor ophaalt. Het meest komische verhaal vind ik als de verrezen Heer met een paar verdrietige mensen meeloopt. Hij lijkt nergens vanaf te weten en vraagt doodleuk aan hen waarom ze zo somber zijn, en laat ze helemaal uitpraten. Kinderen smullen van die verhalen, waarin de draak gestoken wordt met mensen die zichzelf belangrijk vinden. Vroeg of laat vallen ze door de mand. En dat is dan weer van een dodelijke ernst die je nergens anders tegenkomt.
Op de website van Otto de Bruijne (een aanrader) lees ik tussen zijn 136 ‘losse gedachten’ deze: ‘Het gehalte van de humor in de kerk is recht evenredig aan haar geestelijke gezondheid.’ En zo is het. Als het goed is, ga je vrolijk de kerk uit, zelfs al zijn er grote moeiten en zorgen in je leven. Een boodschap van echte hoop geeft immers diepe vreugde. Wie het laatst lacht, lacht het best.
Geert van Dijk












